Yüksek Kalitelİ KANVAS BASKILAR | UYGUN FİYATLAR HIZLI GÖNDERİ

Sort

  • Ürün Adı (A - Z)
  • Ürün Adı (Z - A)
  • Fiyatına Göre Artan
  • Fiyatına Göre Azalan

Dünya çapında tanınan ve takdir edilen bir kumandan ve devlet adamı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk portreleri ve tablolarıyla kendisine sevgi ve minnetle bağlı olan insanların mekanlarını aydınlatıyor. Büyük önderi farklı yerlerde, farklı duruşlarıyla resmeden Atatürk tabloları tüketicilerin sıklıkla talep ettiği tablolar arasında yer alıyor.

 

İlk Atatürk portresi 1916 yılında, Anafartalar Savaşı sırasında Avusturyalı ressam Wilhelm Victor Krausz tarafından yapılmıştır. Krausz, Mustafa Kemal’in onayını aldıktan sonra yaptığı bu başarılı portrede kendisini başında serpuşuyla ve mavi gözlerinin aydınlık bakışlarını vurgulayarak resmetmiştir.

 

Atatürk portreleri yapan yabancı sanatçılardan biri de Düsseldorf Akademisi’nde eğitim görmüş, Berlin Akademisi’nde müdürlük yapmış bir Alman’dır: Profesör Arthur Kampf. Aldığı davet üzerine 1927’de Ankara’ya gelmiş ve Mustafa Kemal’in biri üstünde mareşal üniformasıyla ayakta dururken, biri at üstünde, diğeri bayrağımızın önünde ayakta olmak üzere 3 resmini yapmıştır. Fakat bu tabloların özellikle ilk 2 tanesinde gövdeyle kafa ve gövdenin organları arasında oran hataları olduğu gözlenmiştir.

 

Atatürk’ün Cumhuriyetin ilanından sonra, mareşal üniformasıyla yapılan ilk portresi ise ülkemizin batıda eğitim alan ilk kadın ressamı olan Mihri Müşfik (Mihri Rasim)Hanım’ın elinden çıkmıştır. Mihri Hanım, bu Atatürk tablosu için kendisi talepte bulunmuştur. Önce Ankara Halkevi’nin büyük salonuna asılan tablo daha sonra Atatürk tarafından, Marsilya’da bir suikasta uğrayarak ölen Yugoslavya kralı Alexandre’nin kendisine yaptığı bir jeste karşılık olarak İnönü ile birlikte Belgrad’a gönderilmiştir.

 

Atatürk tabloları denince akla gelen diğer ressamları İbrahim Çallı, Namık İsmail, Feyhaman Duran, Nazmi Ziya Güran ve Sabiha Bozcalı olarak sıralayabiliriz. Karikatür sanatçısı Ratip Tahir Burak Cumhuriyet’in 2. yıldönümü balosunda karakalemle Atatürk’ün büyük boy bir portresini yapmıştır. Atatürk’ün de, konuğu olan elçilerin de beğendiği bu resim daha sonra konuklar tarafından imzalanmış ve çoğaltılarak dağıtılmıştır. 2 yıl Sanayi – i Nefise’de okuyan, sonra resim öğrenimini ilerletmek için Fransa, Almanya ve İtalya’ya giden ressam Saip Tuna da vatana döndükten sonra Atatürk resimleri yapmıştır.

 

Atatürk’ü resmeden sanatçılar saydıklarımızla sınırlı değildir. Aydın Ayan, Avni Arbaş ve başka sanatçılar da bu alanda çalışmışlardır. Arbaş’ın Atlı Mustafa Kemal isimli eserinden özellikle söz etmek isteriz. Minimalist tarzdaki bu çalışmada Ata’nın yüzüne dair detaylar göremezsiniz. Fakat ne kadar güçlü, kararlı ve cesur bir lider olduğunu kesinlikle hissedebilirsiniz.