Yüksek Kalitelİ KANVAS BASKILAR | UYGUN FİYATLAR HIZLI GÖNDERİ

Sort

  • Ürün Adı (A - Z)
  • Ürün Adı (Z - A)
  • Fiyatına Göre Artan
  • Fiyatına Göre Azalan

Tarih boyunca birçok ressam çeşitli resim teknikleri kullanarak çıplak insan vücudunu resmetmişlerdir. Bu tür çalışmaların ilk örnekleri Antik Yunan ve Roma dönemlerine ait eserlerde görülür. Ortaçağ’da neredeyse tamamen ortadan kalkan nü tablolar Rönesans döneminde yeniden meydana çıkmış ve bu dönemden itibaren Avrupa sanatındaki popülaritesini hiç kaybetmemiştir.

 

İlk kez Antik Yunan sanatında ortaya çıkan nü resimler başlangıçta estetik göründüğü kabul edilen erkek bedenini, daha sonraları ise ağırlıklı olarak kadın bedenini konu almıştır. O dönemlerde çıplak kadın vücudu daha çok Afrodit – Venüs imgeleriyle resmedilmiştir. Ortaçağ’da Hristiyanlık inancının yayılmaya başlamasıyla birlikte bu imge bir günahkarlık sembolü olarak kabul edilmiştir.

 

Adem ve Havva’nın Havva figürü çıplak kadın bedenini bir günah kaynağı olarak sonraki zamanlara da taşımıştır. Rönesans döneminde önce atölyelerde, sonra akademilerde çıplak modellerden alınan ilhamla çalışılan nü tablolar aynı zamanda sanatsal bir pratik çalışması olarak da önem kazanmıştır. İyi bir heykeltıraş veya ressam olmanın başlıca koşullarından biri insan anatomisini iyi bilmek, çıplak insan vücudunu tanıyıp bir sanat eseri olarak ortaya çıkarabilmektir.

 

Nü tablo çalışmalarında sıklıkla yinelenen uzanan kadın teması Türk ressamların eserlerinde de görülür. Aşağıda yabancı ve Türk ressamların nü resimlerinden örnekler görebilirsiniz.

 

Dünyanın En İyi Nü Tabloları

Venus of Urbino (Urbino Venüsü): Titian

Vivienne Westwood (Juergen Teller)

Louise O’Murphy (François Boucher)

La Grande Odalisque (Büyük Odalık): Jean Auguste Dominique Ingres

Nude, Green Leaves and Bust (Çıplak, Yeşil Yapraklar Ve Büst): Pablo Picasso

The Birth of Venus (Venüs’ün Doğuşu): Sandro Botticelli

The Rokeby Venus (Rokeby Venüsü): Diego Velazquez

Türk Ressamlar Tarafından Yapılan 13 Nü Tablo

Nü (Halil Paşa)

Yatan Çıplak (İbrahim Çallı)

Çıplak (Zeki Kocamemi)

Üryan (Namık İsmail)

Pencere Önünde Model (Cemal Tollu)

Nü (Melek Celal Sofu)

Aynalı Gözde (Mihri Müşfik)